קונים מכונת CNC 3040Z שולחנית זולה בסין. חוויה ומחשבות

החלטתי לכתוב גם על נושאים אחרים בבלוג הזה והפעם אספר על הניסיון שלי עם מכונת חריטה וכרסום סינית. רציתי להתחיל עם מכונה קטנה שולחנית כדי להבין עד כמה טוב או לא טוב תהיה מכונה כזו תוצרת סין והאם כדי יהיה לקחת סיכון ולקנות משהו גדול יותר בעתיד. אז החלטתי ללכת על דגם נפוץ בשם 3040Z עם ספינדל של 1500W ו-4 צירים. התכוונתי לחתוך חומרים כמו עץ, פרספקס ואלומיניום. משהו כזה:

cnc2

בתיאוריה הכל היה נראה מעולה.

שולחן עבודה של 300 על 400 מ"מ
4 צירים
ספינדל 1500W עם קירור מים
תנוע מבוססת על 1605 BALLSCREW + מנועי צעד NEMA23
והכי טוב כמובן שכל זה בכ-1500 דולר  (כ-6000 ש"ח) כולל משלוח מהיר. מטורף. כמובן היה צריך להוסיף על זה מע"מ וכמה אגרות אבל לא משנה כבר.

אחרי איזה שבוע ממועד התשלום, השליח של DHL הביא את הארגז (די מכובד בגודלו ומשקלו) למשרד והינה:

cnc

המכונה הגיע מורכבת, מקסימום שנשאר זה לחבר כבלים ולהתחיל לחתוך. ככה חשבתי…

דבר ראשון שצריך לעשות זה להגדיר את המכונה בתוכנת הבקרה. MACH3 במקרה שלי. בשביל זה צריך לדעת איזה פין של חיבור LPT אחראי על מה. את המידע הזו צריך לספק יצרן של לוח הבקרה של CNC וכמובן שלא היה שום מידע כזה בפנים. כל מה מוכר היה מסוגל להגיד זה הכל נמצא בדיסק שקיבלתי עם המכונה. נעזוב לרגע את זה שלא היה לי כונן CD במחשב כי מי כבר צריך אותו בימינו.. מצאתי את הכונן, פתחתי את הדיסק ויש שם כמה תיקיות עם שמות בסינית וכן בפנים אפשר למצוא פרופילים של MACH3. רק לא ידוע איזה מהם מתאים למכונה ספציפית הזו. אוקיי, הסתדרתי, אחרי כמה ניסיונות המכונה התחילה לנוע, איזה אושר! ככה חשבתי..

בשעה לא טובה ולא מוצלחת החלטתי לחבר גם את ה"מתנה" – Z-TOOL שבעזרתו אפשר להגדיר את האפס של ציר Z.

 

 

 

ztool

וברגע שהכרסום נגע בפעם הראשונה בZ-TOOL הזה.. בוווום.. אין חשמל במשרד. חושך. אחרי פעם שלישית של "בווום" המכונה הפסיקה להדלק. וגם המחשב T_T לעזאזל עם ה"מתנות" כאלה חשבתי לעצמי ויצרתי קשר עם המוכר לגבי לוח בקרה שנשרף (גם הלכתי וקניתי לוח אם חדש למחשב). ידעתי שלוח בקרה פשות שהיה בתוך המכונה לא אמור לעלות יקר והחלטתי אפילו לא לעלות את הנושא של אחריות (לשלוח אליו את הלוח, לחכות עד שיחליפו וישלחו בחזרה, אם בכלל) וישר שאלתי כמה יעלה לוח חדש. 200 דולר ענה המוכר בלי למצמץ. ברגע הזה הבנתי שאין יותר על מה לדבר איתו והזמנתי לוח דומה, שעלה סביבות 40 דולר + משלוח. לוח מאוד נפוץ עם בקרי מנועים TB6560 מובנים. כזה:

TB6560

כרגיל ברשת מלא אנשים מרוצים ולא מרוצים מהלוח הזה אבל המחיר היה בסדר וסך הכל לחלק מהאנשים זה עבד. טוב, עברו עוד כמה ימים, הלוח הגיע וכמובן אין שום הוראות בפנים. בסופו של דבר מצאתי חוברות של כמה לוחות דומים באינטרנט והגדרות מאחד מהן עבדו. פחות או יותר.

פחות או יותר כי מה שלא עשיתי, לא הצלחתי להגיע למהירות גבוהה יותר מ-1800 מ"מ לדקה, שזה בערך 70 IPM וגם את זה המנועים היו נותנים עם כזה רעש שהעדפתי לרדת ל-1500 מ"מ לדקה או 60 IPM. מבחינה הזו התאכזבתי כמובן אבל חוץ מזה סוף סוף המכונה התחילה לעבוד. שיחקתי כמה ימים, חתכתי כמה דברים ונזכרתי ב-Z-TOOL הזה. כי באמת זה דבר חשוב ומועיל.

בוווווווום. טוב, נו, זה כבר לא מצחיק. התחלתי לחפור קצת והגעתי למסקנה שמקור הבעיה איפשהו בחיוות של הספינדל או שאולי יש פגם חשמלי בספינדל עצמו. Z-TOOL היה מסכים לעבוד כאשר הספינדל מנותק מהחשמל וכיוון שלא נשאר לי כח להילחם בדבר הזה החלטתי להיכנע ופשות לנתק את הספינדל בזמן השימוש ב-Z-TOOL. וככה עברו עוד חודשיים ואפילו בניתי לי קופסה חמודה מפרספקס כדי לאחסן בה את הלוח:

TB6560-2

עד שביום בהיר אחד גם לוח בקרה הזה הפסיק להידלק. הדבר שדי נפוץ אצל הלוחות האלו לפי מה שאומרים המשתמשים. 100 פעמים זה יידלק וב-101 כבר לא.

החלטתי הפעם לבנות למכונה מערכת בקרה חזקה ומתקדמת יותר עם בקרים של מנועי צעד לא מובנים וכרגע אני מחכה למשלוח ככה שההמשך יבוא.

בינתיים רק אפשר לסכם כי באמת צריך להזהר כשקונים מכונות CNC סיניות ולהיות מוכנים להוצאות נוספות, בזבוז של זמן ומלחמה עם המחלות הילדות שלהן. אם מקווים לקבל משהו PLUG-N-PLAY ומיד להתחיל לעבוד אז אולי כאלה מכונות זאת לא בדיוק בחירה מוצלחת.

אני רואה שכמו עם המדפסות התלת מימד, אם אני רוצה לקבל מכונה טובה שאהיה מרוצה ממנה אצטרך לבנות אותה לבד כמו שעשיתי עם מדפסת תלת מימד. אבל זה כבר סיפור אחר.

אודות inkadmin