המגנטים שלא דוהים: מה האפשרויות?

המגנטים שלא דוהים: מה האפשרויות?

fading

מהיום הראשון שבו צלמי  האירועים התחילו להדפיס תמונות ומגנטים במקום הם נתקלו בבעיה חשובה: איך להבטיח שהמגנטים לא יידהו, יחזיקו מעמד זמן רב וגם שעלויות ההדפסה יישארו סבירות? זה היה רלבנטי בתחילת "העידן של המגנטים באירועים" (כשלקוחות עדיין שילמו בכבוד) ונהיה עוד יותר חשוב עם הזמן כשהתחרות הלא חכמה הביאה למצב שהמחירים ירדו פי 3. אני הייתי הראשון בין הספקים של הציוד למגנטים שביצע בדיקות לגבי מהירות הדהיה של מגנטים עם סוגי דיו ונייר פוטו שונים ובין הראשונים שהתחילו לקדם את השימוש בנייר פוטו עם ציפוי גומי RC במקום ניירות פוטו רגילים שכולם היו משתמשים בהתחלה (ברור, כי הנייר הרגיל הינו יותר זול). היה קשה להסביר לצלמים את החשיבות להשתמש בחומרים טובים יותר וגם להעביר בנוסף למינציה על התמונות כי לכאורה גם עם הנייר הפשוט ובלי למינציה התוצאות היו סבירות. רק אחרי כמה חודשים כאשר המגנטים התחילו לדהות ולקוחות עצבניים התחילו להתקשר, רק אז הגיעה להם הבנה. ודווקא מי שכבר אז דאג לאיכות הם האלה ששרדו עד היום בעסק הלא קל הזה.

אז איזה שיטות ההדפסה היום מאפשרות להכין מגנטים באירועים שמחזיקים מעמד? מה היתרונות וחסרונות שלהם?

א. השימוש במדפסות הזרקת הדיו עם הדיו המקורי (נייר RC ללא למינציה (?) )

PIXMA_iP4950_Default_tcm14-931092

השיטה הזו הייתה יחסית פופולרית בהתחלה. הדיו המקורי שנמכר במחסניות הינו בדרך כלל דיו מאוד עמיד מבחינת הדהיה. ומאוד יקר. מחסנית של 10 מ"ל עלתה ועדיין עולה כ-60-70 ש"ח שזה 6000-7000 ש"ח לליטר. זאת האופציה שהייתה יחסית סבירה כאשר הצלמים היו מקבלים מעל 2000 ש"ח לכל אירוע גדול כמו חתונה. וזאת אופציה בכלל לא סבירה כשמדובר במחירים של היום.

כאשר EPSON התחילה למכור מדפסות מסדרת ה-L עם מערכות הזנת הדיו שלה היא הורידה את המחיר של הדיו המקורי משמעותי לכ-70 ש"ח לבקבוק של 70 מ"ל (כ-1000 ש"ח לליטר). מה ש-EPSON שכחה להגיד זה שהדיו הוא לא אותו דיו של פעם. מספר בדיקות שנערכו במקומות שונים וגם אצלנו בארץ מראות שהדיו המקורי של EPSON בבקבוקים גם דוהה… למען האמת הוא עדייו עמיד יותר מכל דיו חילופי וחלק מהצלמים כבר הספיקו לוותר על הלמינציה ואפילו חזרו לנייר פוטו זול יותר כי כל כך האמינו בעמידות הגבוהה של הדיו המקורי. ואז שוב פעם התחילו טלפונים של הלקוחות הלא מרוצים…

לסיכום, אין לסמוך יותר מדי על הדיו המקורי של EPSON בבקבוקים. הוא כן טוב יותר מדיו תחליפי אבל עדיין כדי לכם להשתמש בנייר עם ציפוי גומי RC ולעשות למינציה.

ב. השימוש במדפסות הזרקת הדיו עם הדיו הלא מקורי (נייר RC + למינציה)

epson t50

זאת השיטה הכי נפוצה. כאן חייבים להשתמש בנייר פוטו עם ציפוי גומי מגן וגם לעשות למינציה. בחינה טכנית היום לצלם המגנטים קיימות כאן שתי אופציות עיקריות

ב-1. להשתמש במדפסות CANON כמו IP7250 עם המחסניות החלופיות. המחסנית של 11 מ"ל עולה בקניה כמותית משהו כמו 7-8 ש"ח. זה סביבות 700 ש"ח לליטר של דיו. בתוך המחסניות תמצאו איזשהו דיו סיני של איכות לא ידוע. הולכים על השיטה הזו בדרך כלל כי זה פשוט יותר מבחינת המשתמש. נגמרה המחסנית – זורקים אותה, שמים חדשה. לחברות מגנטים קטנות זה בסדר.

ב-2. משתמשים במדפסות CANON או EPSON עם מערכת הזנת הדיו מקורית (EPSON L800) או לא מקורית (EPSON P50 או CANON IP7250). עלות הדיו במקרה הזה (בקניה של ליטרים) תהיה בין 100 ש"ח  לליטר (דיו סיני בלי אבא ואמא) ל-130-150 ש"ח לליטר של דיו חילופי מחברה מוכרת. אני באמת לא ממליץ לקנות את הדיו הסיני. ההבדל במחיר הינו קטן ולא יכול להצדיק את הסיכון. אתם יכולים ליפול על דיו סיני מצויין שיהיה באותה רמה עם המותגים הידועים ובפעם הבא יכולים לקבל באותם הבקבוקים פיפי של דיו. כל יבואן שעובד עם ספקים מסין יודעה שאחת הבעיות הגדולות איתם זאת איכות המוצרים הלא קבוע. במשלוח אחד המוצר בסדר גמור ובמשלוח הבא מאותו ספק תקבל זבל באותה האריזה. בסין אין עדיין מותגים רציניים של דיו חילופי וקנייה בהרבה דומה ללוטו עם סיכוי 50/50. אף אחד לא יודעה מה הם ממלאים היום לבקבוקים שלהם. אני כבר 3 שנים מציג את הדיו INKTEC תוצרת דרום קוריאה בארץ ומאמין שזה מוצר מצויין בשביל המחיר שלו, עם איכות טובה ומה שלא פחות חשוב – עם איכות קבועה. לא רוצים INKTEC, תקנו מותג אחר אבל לא שווה לקחת סיכון בישביל 30 ש"ח לליטר.

אם צריכת הדיו של חברת המגנטים היא נמוכה, עד ליטר לחודש אז אולי באמת אפשר להסתפק במחסניות חילופיות (למרות שבעלויות האלה אולי כבר שווה להשתמש ב-EPSON עם בקבוקים מקוריים).  ואם החברה צריכה מעל ליטר לחודש הייתי אומר שאין תחלופה למערכות הזנת דיו ודיו לא מקורי. זה הבדל של כ-550 ש"ח לליטר בהשוואה למחסניות לא מקוריות. ליטר בחודש זה 12 ליטר בשנה = 6600 ש"ח חיסכון רק על דיו. זה 15 מדפסות CANON IP7250 או 4.5 מדפסות EPSON L800 או מדפסת HITI אחת. ואם זה יותר מליטר בחודש?

ג. השימוש במדפסות הזרקת הדיו עם הדיו  פיגמנטי לא מקורי (נייר RC ללא למינציה)

dye-vs-pigment

דיו פיגמנטי הינו דיו מאוד שונה מדיו DYE שרוב מדפסות הפוטו השולחניות משתמשות בו. הוא סמיך יותר, הוא מכיל חלקיקי צבע קטנטנים, הוא עמיד במים ובעמיד בשמש. תמצאו אותו הרבה במדפסות משרדיות ובמדפיסות גדולות שבעיקר מדפסות על בדי קנווס. נשאלת השאלה אם הדיו הזה כזה טוב ועמיד למה משתמשים בו למגנטים כל כך מעט?

אז קודם כל מדפסות פוטו עובדות עם רזולוציה מאוד גבוהה ולכן הם חייבות שהטיפות של הדיו יהיו קטנות מאוד. הדיו הרגיל הינו מאוד נוזלי, כמו מים. דיו פיגמנטי הינו סמיך יותר ולביצועים טובים יותר דורש חרירים גדולים יותר שמדפיסות טיפות גדולות יותר של דיו. זה לא אומר שאי אפשר למלא EPSON L800 בדיו פיגמנטי (הרי ממלאים אותה גם בדיו סובלימציה אם צריך) אבל הביצועים יהיו לא הכי טובים ויהיה צורך בכיולי צבע. חוץ מזה, לא כל סוג של נייר פוטו מסתדר עם דיו פיגמנטי. צריך להשתמש בנייר פוטו מט או בנייר עם ציפוי גומי RC. עדיף RC, כי נייר פוטו מט רגיל יכול להישרט יחסית בקלות.

אבל מה שכן, איכות ההדפסה של מדפסות המשרדיות משתפרת וישנם כמה דגמים שמדפיסים באיכות מאוד סבירה (ולפעמים גם מהר יותר במדפסות פוטו). הייתי מציין 3 מדפסות: EPSON B-310N, RICOH 3110DN ו-HP OJ PRO X451.

hp-x451

הם לא מיועדות להדפסות פוטו רציניות אבל מסוגלות להדפיס תמונות קטנות כמו אלה של מגנטים באופן סביר, די מהר ואין צורך בלמינציה.

EPSON B-310N לא רעה אבל יקרה, מעל 2000 ש"ח
RICOH 3110DN יותר זולה אבל איכות ההדפסה ומהירות גם נמוכות יותר.
HP X451 עולה כ-1000 ש"ח, הכי מהירה ובשביל להשתמש בדיו פיגמנטי לא מקורי אפילו לא חייבים לקנות ראשים מתמלאים או מערכת הזנה. מבחינה כספית זאת ההשקעה הקטנה ביותר (עדיין הייתי ממליץ להתקין מערכת הזנת הדיו אם הולכים להדפיס הרבה)

אני עוד הפעם מדגיש כי אלה מדפסות משרדיות ואיכות ההדפסה של התמונות שלהן לא בשמיים. אבל ההדפסות סבירות ולא מפחדות משמש (INDOOR). מחיר הדיו הפיגמנטי משבילם עומד על 180-250 ש"ח לליטר.

ד. השימוש במדפסות DYE-SUB כמו HITI, MITSUBISHI או DNP.

HiTi P510S_2_s

זאת השיטה היוקרתית ביותר. המדפסות יקרות יחסית (מתחילות מכ-5000 ש"ח), אמינות העבודה, איכות ההדפסה ועמידות של התמונות גם גבוהות יחסית וגם עליות ההדפסה יחסית גבוהות. ואין איפה לחסוך כאן, לא קיימים חומרים הלא מקוריים. כאן הדיו אינו נוזלי ככה שאי אפשר לדבר על מחיר של ליטר אבל להדפיס תמונה של 10*15 ס"מ עולה סביבות 1 ש"ח (כולל נייר). במדפסת הזרקת דיו עם מערכת הזנה + דיו חילופי, נייר RC ולמינציה זה עולה כ-30 אג' (כולל נייר ולמינציה).

בעיקרון המדפסות DYE-SUB זה הפתרון הטוב ביותר לאירועים. הבעיה זה המחירים המצחיקים ששולטים היום בשוק של מגנטים לאירועים. אז במציאות של היום אלה האפשרויות של הדפסת מגנטים עמידים לאורך זמן וכרגיל אף אחת מהן אינה מושלמת. אבל לפחות יש אופציות.

 

אודות inkadmin